Abychom pochopili, kde můžeme na průmyslová vrata narazit, je nutné se nejprve podívat, k čemu vlastně slouží. K tomu nám pomůže, když se podíváme, čím se liší od běžných vrat, která máme například u garáže.
První, co nás zaujme, je jejich velikost. Jsou konstruovány tak, aby jimi mohl projet i plně naložený nákladní automobil, což je něco, co většina garáží skutečně nepotřebuje. Koneckonců jsou projektovány především pro osobní automobily, které jsou podstatně menší.
Dalším znakem je plná automatizace. Vše je na elektriku, včetně jejich otvírání, které řídí buď operátor, nebo automatický systém, který je otevře po přiložení čipové karty řidiče k senzoru. To vše je samozřejmě proto, aby se zajistila větší bezpečnost pro materiál uvnitř a ochrana proti odcizení.
Z výše uvedeného je tedy jasně patrné, kde je můžeme najít. Jedním z asi nejčastějších míst jsou továrny. Je to logické, neboť naprostá většina z nich nechce vystavit své zboží rozmarům počasí například během nakládání. Je také nutné je zabezpečit proti zcizení.
Dalším místem jsou velkosklady. Zde mají dvojí funkci. Tou je především chránit zboží uskladněné uvnitř, a za druhé umožnit nákladním automobilům bezpečný vjezd a nakládku. Je totiž faktem, že ač jsou obvykle zabaleny v nepromokavém obalu, většina zboží, a to hlavně jídla, nesnáší příliš dobře, když je zmáčena deštěm nebo vystavena zimním mrazům.
Posledním článkem v celém řetězci jsou samotné obchody. Ovšem na rozdíl od předchozích dvou to zdaleka neplatí u všech. Například u malých vesnických krámků je nenajdeme, zato u velkých obchodních center ano.
Zde mají opět za úkol chránit během vykládky zboží před vnějšími vlivy, jako jsou ostré letní sluneční paprsky a s tím spojené teploty, zimní mrazy či déšť. Jistě si dovedete představit, co by udělal například s volným pečivem.
Jak je vidět, ač na ně běžně nenarazíte, rozhodně mají své místo. A to je jen dobře.