v Diagnóza – hemoroidy
Hemoroidy se objevují prakticky bez výjimky snad u každého druhého třicátníka. Sice to nejsou obtíže, které by ohrožovaly náš život, dokážou nám ho ale dost znepříjemnit. Na veřejnosti se však o tomto problému moc nemluví. Je to citlivé a choulostivé téma.
v Příčina vzniku
Jako hlavní příčina vzniku hemoroidů je žilní nedostatečnost, kvůli které dochází ke zhoršenému odtoku krve ze žil konečníku. Tyto žíly se postupně plní krví a tím je dán základ zdravotních problémů.
v Příznaky
Mezi hlavní příznaky patří svědění, pálení, pocit tlaku, bolest v oblasti konečníku,
v Projevy
K projevům tohoto onemocnění patří špinění, krvácení, otok a výhřez uzlů z konečníku.
v Léčba
Můžeme zvolit farmakologickou léčbu, což je využívání léků. Vhodná je kombinace celkových a lokálních léčiv. Cílem je zpevnit žilní stěny, snížit otok a bolesti v oblasti konečníku. Součástí léčby je vhodná úprava stravy, která vede k odstranění zácpy.
Další možnou variantou je chirurgická léčba. Dnes je k dispozici několik technik, které účinně vedou k léčbě hemoroidů. Hemoroidy lze například zničit teplem, nebo je podvázat a odstranit řezem, ošetřit kontrolovaným zmražením nebo sklerotizovat.
Léčebné metody lze vzájemně kombinovat.
v Prevence proti vzniku
Tipů, jak zabránit vzniku hemoroidů, je hned několik. Pravidelné cvičení, dlouhé procházky a pohyb celkově je nejsnazší způsob. Pohyb podporuje periastiku střev, čímž se snižuje riziko zácpy, kterou doprovází zvýšený tlak na konečník. Je vhodné jíst hodně vlákniny, což také pozitivně působí proti zácpě. Důležité je také dodržovat pitný režim a vyhýbat se vysokým teplotám, které vedou k rozšíření žil, což přímo podporuje vzniku hemoroidů.
v Kdo je ohrožen
Toto onemocnění je způsobeno sníženou kvalitou žilních stěn, takže pokud trpíte na křečové žíly, máte i vyšší riziko vzniku hemoroidů. Je to také dědičná dispozice, takže pokud vaši rodiče na hemoroidy trpěli, i vy máte vyšší riziko jejich vzniku. Pokud trpíte zácpou, je i u vás riziko rozvoje této nemoci.