Ráno vstanete a první věc, co uděláte, je, že se mrknete, co je nového na Facebooku. O pár chvil později u snídaně projedete ještě Instagram, Twitter, odepíšete přátelům na Messengeru a pustíte si video na Youtube. I tak může vypadat chování člověka, jenž je závislý na internetu. V jiných případech tráví celé dny hraním webových her se svými online kamarády a o ty reálné začíná ztrácet zájem. Bez připojení k internetu mu ihned poklesne nálada, začne se projevovat agresivně. Trápí tento problém Vás nebo někoho z Vašich známých? Zde najdete několik rad, jak si od závislosti pomoci.
Dejte si digitální detox
Odpoutejte se na několik dní od všech sociálních sítí a začněte doopravdy žít. Zapomeňte chvíli na internetové přátele, se kterými pouze chatujete, ale ve skutečnosti jste je nikdy neviděli a zkuste je nahradit těmi skutečnými. Travte s nimi svůj volný čas a užívejte si to. Je to ten nejlepší způsob, jak si uvědomit, že skutečnost je daleko lepší, než ten online svět.
Najděte si koníčky
Zkuste vyhledat jiné způsoby trávení volného času než jen surfování po internetu. Můžete spojit příjemné s užitečným a začít chodit na lekce cizího jazyka nebo se věnovat nějakému sportu.
Zrušte mobilní internet, pokud jej máte
Chcete se zbavit závislosti na internetu, a přitom stále využíváte služby mobilních dat? S tímto přístupem se tohoto problému nezbavíte. Zkuste si mobilní internet zrušit na zkoušku alespoň na měsíc. Uvidíte, že se tím o nic neošidíte, ba naopak.
Stanovte si, jak dlouho denně můžete používat internet
Rozhodněte se, že každý den budete používat internet jen po určitou dobu. Například si řekněte, že budete online pouze mezi šestou a osmou hodinou odpoledne. Naučíte se tak dělat pouze věci, jenž doopravdy chcete či potřebujete na internetu dělat, protože na zbytečné surfování nebudete mít čas.
Když nic nepomáhá…
Zkuste chvíli používat místo svého chytrého telefonu nějaký starší, který nemá možnost připojit se k internetu. Vypněte počítač, odpojte jej ze zásuvky a pokud vás to stále láká, klidně jej schovejte třeba do skříně. Sejde z očí, sejde z mysli. To platí i pro sociální sítě a internet.