Rajčata patří k nejprodávanějším druhům zeleniny na trhu. Chutnají v mnoha podobách, například v šopském salátu, na obloženém chlebu, rozmixované jako šťáva nebo pyré, a dokonce upravené tepelně v rajčatové omáčce a polévce. Chcete-li si uvařit rajskou omáčku, kromě obvyklého koření většinou sáhnete po polotovarech. Jsou výhodné v tom, že máte rajčata již upravená do podoby husté šťávy, a nemusíte kvůli tomu rozmačkávat dva tucty rajských jablíček, prostě jen sáhnete po papírové krabici a její obsah vlijete do hrnce.
Pasírovaná rajčata v kartonových krabicích se na trhu vyskytují zcela běžně a nestává se, že byste v touze po rajské omáčce tento výrobek neměli možnost nakoupit. Možná vás v této souvislosti napadá otázka, kdo se stará o to, aby rajčata v regálech obchodních domů byla k dostání, a co se tedy odehrává za procesy v pozadí?
Vše začíná u pěstitelů, kteří rajčata sklidí, a ta putují buď v celých kusech k přímému prodeji do úseku ovoce a zeleniny, a ta zbývající se drtí a zpracovávají do podoby tekuté a polotekuté. Jelikož jde obvykle o tuny až desítky tun rajčat, musíte k tomu také mít odpovídající nádoby. Pro tyto účely se využívají IBC kontejnery, jsou to plastové obří ? krychlové bedny o objemu tisíce litrů, tedy jinými slovy jednoho kubíku zpracovávané zeleniny.
Do útrob IBC kontejneru se vkládá vyměnitelná vložka z plastové fólie, pochopitelně zdravotně nezávadná, a do ní se pak nalévá rozmixovaná tekutina z různých druhů ovoce a zeleniny. Takto se pak ovoce a zelenina skladují a přepravují na trh za vhodných podmínek včetně možnosti zmražení v mrazicích boxech.
IBC kontejnery jsou skládací a stohovatelné až do výšky pěti pater na sebe, nosnost každého z nich je přibližně pět tun a tímto způsobem se přeprava uskutečňuje velmi efektivně a rentabilně. Kvádrový tvar kontejnerů umožňuje zcela vyplnit skladovací a přepravní prostor, což je mnohem lepší řešení, než v případě válcových sudů a barelů.