Nechcete, aby vás zub času dohnal a přivedl do nepříjemných situací plných zapomínání? Krátkodobá paměť začíná klopýtat již před třicátým věkem člověka. Jak si všechno zapamatovat? Nebo jak si svoji mentalitu udržovat, být vitální?
Kreativní učení
Máte pocit, že se učíte definice, rigidní body? Zkuste to trochu kreativně. Vytvořte si třeba nějaký příběh nebo rýmovačky, obraz, díky kterému už na to nikdy nezapomenete. Je mnoho technik, kterými si své schopnosti umět se učit rozšíříte. Například myšlenková mapa je skvělá k učení se na zkoušky, poradách či brainstorminzích. Utvoříte si asociace či háčky, díky kterým vám informace sami od sebe vyběhnout z hlavy a ihned je chrlíte.
Mentální mapy
Pomáhají nám k redukcím obav a strachu, často při zkoušení. Prostřednictvím mentálním mapy identifikujeme důležitosti jednotlivých pojmů. Pomáhá nám vyhnout se mechanickému memorování, tedy opakování bez jakéhokoliv zlepšování. Skvělé je, že se neučíte přesné definice, nýbrž vás vedou k samostatnému uvažování a myšlení, rozvíjí vaše komunikační dovednosti. Různé nakreslené obrázky či použití barev mohou na vás působit emočně, což může být skvělé pro zapamatování si nějakých informací, o kterých víte, že si je nejste schopni vsugerovat do své paměti. Tato mapa je vhodná obzvláště pro jedince schopné analýzy a dedukce, kteří disponují vizuální pamětí a pokročilou úrovní vědění.
Globální učení
Je schopnost používat obě mozkové hemisféry na stejné úrovni. Podle Goldberga je levá hemisféra zaměřena na rutinu, vyrovnávání se známým situacím, poznávání a vědění. Naopak pravá hemisféra reaguje na nové podněty, prozkoumává neznámé a nezmapované prostředí či události. Proč zrovna mluvíme o mozkových hemisférách? Poukazuje se totiž na metody a obecná pravidla, kdy se přesun informací dostává z pravé mozkové hemisféry do levé, tedy novinka se stává rutinou. Takže si říkáte, že je pro vás rutina bez nadměrného přemýšlení těžká? Je pravděpodobné, že jste emočně nadanější, chcete objevovat, práce pro vás musí být zajímavá.